Tejpování: Nový trend v léčení bolesti.

Tomáš Novotný říj 14 2023 Zdraví a wellness
Tejpování: Nový trend v léčení bolesti.

Co je to tejpování?

Vzpomínáte si na časy, kdy jste byli malí a omotali jste se náplastí jen pro ten kouzelný pocit, jak se zlepšuje vaše bolest? No, představte si něco podobného, ale ve velkém stylu. To je právě tejpování. Ale ne, není to jen otočení nějaké náplasti kolem bolavého místa. Je to mnohem sofistikovanější a přináší mnohem více výhod.

Tejpování je technika, při které se speciální elastický pásek (nebo tejp, jak mu my v Čechách říkáme) přilepuje na kůži na určitých místech, aby se ulevilo od bolesti, zlepšil se pohyb a podpořilo hojení. Je to skvělý způsob, jak si pomoci s nepříjemnými problémy, jako jsou namožené svaly, bolesti kloubů, bolesti zad a mnoho dalších.

Historie tejpu a jeho využití

Viděli jste někdy vrcholové sportovce s barevnými pásky nalepenými na jejich tělech? Pravděpodobně ano. Tyto pásky jsou právě tejpovací pásky. První byly vyvinuty v Japonsku na konci 70. let 20. století a od té doby se tejpování stalo oblíbeným nástrojem nejen pro vrcholové sportovce, ale také pro nás, obyčejné smrtelníky, kteří trpíme bolestí.

Co je na tejpech tak výjimečného, že se staly tak oblíbenými? Důvod je jednoduchý - fungují. A pokud jste jako já, tak víte, že to, co funguje, stojí za to zkoušet. A tak já, Tomáš, vaše zdroj informací a přítel, když jde o ošetření bolesti, jsem ochoten se s vámi podělit o své zkušenosti a poradit vám, jak tejpování funguje, jak jej používat a jaké jsou jeho výhody.

Jak tejpování funguje

No, a teď k tomu, co vás nejspíš nejvíc zajímá - jak to vůbec funguje? Je to jednoduché. Tejp se nalepí tak, aby pokryl oblast bolesti. Pak začne kouzlo. Tejp napodobuje kůži - je stejně pružný a stejně silný. Tahem, který na kůži vyvíjí, stimuluje nervy a krevní oběh, což pomáhá zmírnit bolest a podporuje hojení.

Když vám bolí sval, tak je těžké se pohnout. Ale s tejpem můžete svaly bez bolesti pohybovat. A to je to, co dělá tejpování tak zvláštním - umožňuje vám pohyb, i když vás něco bolí. Je to opravdu revoluce v léčení bolesti.

Typy tejpu a jejich využití

Než začneme mluvit o tom, jak tejpování provádět, měli bychom se podívat na různé typy tejpu a kde je možné jej použít. Existují tři hlavní typy - klasický, který je nejvíce pružný a je určen hlavně pro sportovce; rehabilitační, který je méně pružný a je určen pro všeobecné použití; a konečně speciální, který může být extra silný nebo extra jemný, v závislosti na konkrétním použití.

Tejpy lze použít prakticky kdekoli na těle, kde vás něco bolí. Mohou se použít na bolavé koleno, namožené záda, svalnatý krk, zraněný loket, unavený loket, bolavé rameno... prostě kdekoli, kde je potřeba ulevit od bolesti.

Jak tejpovat správně

Teď, když víme, co je tejpování a k čemu slouží, je na čase se podívat na to, jak správně tejpovat. A můžu vám říct, že to není tak těžké, jak by se mohlo zdát na první pohled.

První věc, kterou musíte udělat, je vybrat správný tejp. Jak jsem již uvedl, existují různé typy tejpu, takže vybírejte podle toho, co potřebujete. Potřebujete pomoc s bolestivým kolenem po běhu? Pak si vyberte sportovní tejp. Trpíte chronickými bolestmi zad? Pak si vyberte rehabilitační tejp. Ještě než začnete, mějte na paměti, že tejp by měl být vždy aplikován na čistou a suchou pokožku, aby se správně přilepil.

Bezpečnost při tejpování

Jako u všeho, i při tejpování je třeba myslet na bezpečnost. Ačkoliv je tejpování relativně bezpečná a nenáročná technika, je třeba se vyhnout několika věcem. Především by tejp nikdy neměl být aplikován na otevřené rány, vyrážky nebo podrážděnou kůži. Tejp také nemůže nahradit lékařskou péči. Pokud máte vážné zdravotní obtíže, měli byste se vždy poradit s odborníkem.

Bezpečnost při tejpování je také důležitá, když si tejp odstraňujete. Nikdy byste jej neměli trhat ze své kůže, ale pomalu a opatrně odstraňovat, přičemž byste měli směřovat ve stejném směru, jako rostou vaše chloupky. Pamatujte, že správné odstraňování je stejně důležité jako správné aplikování.

Moje osobní zkušenosti s tejpováním

Možná jste si všimli, že o tejpování mluvím s nadšením. A mám na to dobrý důvod. Sám jsem tuto techniku vyzkoušel a byl jsem ohromen její účinností. Jednou mě totiž skolil bolestivý tennisový loket. A když jsem zkusil tejpování, byl jsem příjemně překvapen.

Aplikace byla jednoduchá a pohodlná, a co je důležité, tejp mi umožnil pokračovat v mých každodenních aktivitách bez omezení. Bolest se postupně snižovala, dokud úplně nezmizela. Byl jsem nadšený a od té doby tejpování doporučuji každému, kdo trpí jakoukoliv formou bolesti.

Závěrečné myšlenky a rady

Tejpování je skvělá technika pro úlevu od bolesti a já jsem rád, že jsem se o ní mohl podělit s vámi. Je to jednoduché, účinné a velmi flexibilní, protože lze použít na různé typy bolesti a na různých místech na těle. Ale jak u všeho, je důležité to dělat správně a s ohledem na bezpečnost.

Nezapomeňte, že i když tejpování může být účinné, nemělo by to nahradit konzultaci s lékařem nebo fyzioterapeutem. Pokud máte vážné zdravotní problémy nebo pokud bolest neustupuje, měli byste se vždy poradit s odborníkem.

A nakonec, pokud vás něco bolí, nedávejte na to. Bolest je signálem, že něco není v pořádku, a tejpování může být jednou z možností, jak si s tím poradit. Tak se nebojte vyzkoušet něco nového a možná objevíte, jak moc může být tejpování účinné.

Podobný příspěvek, který se vám může líbit