Tejpování: revoluční metoda pro sportovce

Klára Dvořáková lis 19 2023 Zdraví a Fitness
Tejpování: revoluční metoda pro sportovce

Co přesně je Tejpování?

Zeptejte se kteréhokoli sportovce, a řekne vám, jak důležité je k jejich každodennímu tréninku a úspěchu udržování zdraví a kondice těla. Nevím jak vy, ale já jsem tímto sportováním občas trochu posedlá. A dokonce i můj pes Dasty je fanouškem procházek (nebo bych měla říct sprintů), které se často mění v něco trochu více intenzivního. Tejpování - zní to tajemně, že? Ale tato metoda se stává stále populárnější jak mezi profesionálními, tak rekreačními sportovci a je na čase, abychom pochopili, proč.

Původ Tejpování

Když jsem poprvé slyšela o tejpování, představila jsem si archaický výjev s bandážemi a obvazem. Ale vůbec to tak není. Tejpování, kromě toho, že je revoluční metodou pro sportovce, má své kořeny až v 70. letech 20. století, kdy ho vytvořil chiropraktik Kenzo Kace v Japonsku. Udělal to s cílem poskytnout pacientům dlouhodobou úlevu od bolesti. A já musím říct, díky Kenzo! Zajímavé je, že původní tejpovací metoda nebyla navržena pro sportovce, ale pro pacienty trpící různými druhy bolesti.

Typy Tejpování

Existují dva základní typy tejpování - kineziologické tejpování a sportovní tejpování. Kineziologické tejpování je v podstatě navržené tak, aby podporovalo přirozené léčivé procesy těla. Toto tejpování absorbuje otoky a podporuje lepší cirkulaci krve, jako biť na buben! Sportovní tejpování na druhou stranu poskytuje stabilitu a podporu konkétního svalu nebo kloubu. A bez ohledu na to, jaký typ zvolíte, oba mají potenciál transformovat váš sportovní režim.

Technika Tejpování

Při tejpování je důležitější technika než samotná tapeta. A je to opravdu umění. A myslím tím, že si vzpomínám na ten čas, kdy jsem se pokoušela tejpovat svůj vlastní kotník. Možná se i Dasty zasmál mému pokusu. Jakmile je správně naneseno, tape by mělo přilnout na kůži tak, aby mírně zvedlo kůži a vytvořilo prostor mezi kůží a svaly. Tento prostor pak vede k zlepšení cirkulace a snížení otoku, jak jsem už zmínila dříve. A pokud to zní komplikovaně, věřte mi, je to - ale jakmile se to naučíte, není to ani tak těžké.

Výhody Tejpování

Výhody tejpování jsou tak rozsáhlé, že bychom je mohli sestavit do seznamu! První a největší výhodou je bezpochyby snížení bolesti. Místo toho, aby byly standardní léky na bolest první volbou, tejpování nabízí bezbolestné a přírodní řešení. Další výhody zahrnují zlepšenou mobilnost a lepší stabilizaci svalů a kloubů, což je pro sportovce naprosto zásadní. A konečně, tejpování také zlepšuje výkonnost tím, že zvyšuje pružnost a eliminuje únavu - a to je jen jeho úžasný okraj!

Omezení a rizika Tejpování

Ale jak všechno, i tejpování má své omezení a rizika. Pokud tejpování není provedeno správně, může způsobit nepohodlí nebo dokonce zranění. Také je důležité si uvědomit, že tejpování není náhradou za lékařskou pomoc. Je to nástroj, který může být použit vedle ostatních léčebných metod. A samozřejmě, je důležité se poradit s odborníkem nebo fyzioterapeutem před zahájením jakéhokoli programu tejpování.

Klára a Tejpování

Mojí první zkušenost s tejpováním byla při tréninku pro můj první maratón. Pamatuji si, jak mi moje nohy skřípaly jako staré dveře a díky tejpování jsem na svou první velkou závodní událost přišla bez bolesti. To byl opravdu zlomový moment a od té doby jsem si vždy připravena s rolkou tejpovací pásky.

Závěrem o Tejpování

Ať už jste sportovec, který hledá zlepšení výkonnosti, nebo někdo, kdo hledá řešení pro své bolesti v zádech po dlouhém dni u počítače, tejpování by mohlo být tou pravou odpovědí. Vždy je důležité se poradit s odborníkem a vždy zvolit kvalitní tejpovací pásku. Ach, a pokud jde o tejpování vlastních kotníků, možná vás bude chtít učit někdo jiný než já! Rozhodně to ale stojí za vyzkoušení, protože výhody jsou opravdu obrovské. Tak tady je do doby, kdy budeme všichni tejpovat jako profíci!

Podobný příspěvek, který se vám může líbit