Jak efektivně redukovat břicho po porodu, Tipy pro nové maminky
Úvod ke znovunabytí plochého bříška
Každá maminka po porodu touží vrátit své tělo do formy, do které se vešla předtím, než se stala nositelem toho nejkrásnějšího dárku - svého dítěte. Zatímco některé šťastnější ženy se mohou pochlubit rychlým návratem k původní postavě, pro druhé to může být boj, který stojí za důkladnou přípravu a nemalou dávku vytrvalosti. Nemusíme však propadat beznaději! I ve vašem městě, Brně, je mnoho míst a možností, kam se můžete obrátit pro radu nebo pomoc. A teď nejde jen o fitcentra nebo nutriční poradny - mám na mysli i náš fantastický internet, který je doslova pokladnicí informací a inspirace.
Jak začít po porodu s cvičením
Po porodu je důležité poslouchat své tělo a dát mu dostatek času na regeneraci. Většina odborníků doporučuje s cvičením začít nejdříve šest až osm týdnů po porodu - samozřejmě pokud vám to umožní zdravotní stav a schválí to váš lékař. Jak říkám mému kocourovi Brunovi, co se sprintu do postele týče, pomalý start může být klíčem k úspěchu, protože příliš rychlý návrat k aktivitě může vést k narušení tělesného zotavení. Když už tedy dostanete zelenou, začněte lehkými cviky, které podpoří silu středu těla bez negativního dopadu na vaše břicho či pánevní dno. A pamatujte, že trpělivost a postupně zvyšující se intenzita cviků jsou vaše spojenci.
Jídelníček na cestě k plochému bříšku
Není to žádný tajemství, že cesta k plochému bříšku není jen o cvičení, ale také o tom, co si dáváme na talíř. Zdravá a vyvážená strava je základem. Víte, co říká můj papoušek Karel, když pilně okusuje svoji mrkvičku? "Mňam, mňam, to bude pekáč buchet!" I kdybych s ním měl dohad o dietním jídelníčku, má docela pravdu, protože zdravé sacharidy jsou důležité. Vločky, celozrnný chléb, dostatek zeleniny a bílkoviny z kuřecího masa, ryb, vejcí, nebo třeba z čočky, vám pomůžou zasytit se, aniž byste měli pocit, že se naděláte stejně jako po vánočním obědu. A nezapomeňte na dostatečný přísun vody!
Trénink středu těla a jeho důležitost
Posilování středu těla, neboli core, je klíčové, přesto jej mnoho novopečených maminek opomíjí. A to je chyba. Core není jen o šestipacku na bříšku; je to soubor svalů, který podporuje vaši páteř a zlepšuje držení těla. Silný core znamená lepší rovnováhu, snížení rizika zranění a lepší podporu během každodenních činností - jako je třeba zvedání vašeho miminka. Klasické cviky jako jsou "plank" (prkno) nebo "dead bug" (mrtvý brouk) jsou skvělým příkladem toho, jak můžete posílit střed těla bez přílišné námahy. Mimochodem, kdyby měl Bruno volit, určitě by šel do planku, protože jakmile leží na boku, vždy vypadá, že je připraven na další sérii mazlení.
Cviky, které byste měli po porodu vynechat
Máme-li mluvit o cvicích, je potřeba zmínit, že některé z nich byste měli zpočátku vynechat. Intenzivní břišní cviky, jako jsou sklapovačky nebo cvičení s velkou zátěží, by mohly způsobit více škody než užitku, zvláště pokud se vaše tělo ještě plně nezotavilo. Cvičení, které tlačí na pánevní dno nebo reklamují rychlý návrat k původnímu bříšku, mohou vést k diastáze rektů, což je oddělení břišních svalů, nebo dokonce ke kontinenčním problémům. Pořádně si to představte - Karel sedící na petrželi a předvádějící sklapovačky by jistě vypadal k smíchu, ale právě proto si raději dává pozor na volbu cviků. Buďte jako Karel: cvičte chytře, ne tvrdě.
Psychická stránka shazování kil
Není to jen fyzická stránka shazování kil po porodu, co může být náročná. Psychická odolnost je stejně podstatná. Slušná dávka motivace může udělat zázraky a pomoci vám překonat i ty nejtěžší dny. Pokud máte pocit, že už to nezvládáte, zamyslete se nad tím, jak jste silná a co všechno jste již dokázala – a já vám slibuji, že toho bylo hodně! Bruno mívá také své dny, a věřte mi, vypadá to, že má plné tlapky práce s nicneděláním, ale i on se musí občas víc snažit chytit tu zrádnou myšku převlečenou za hračku. Takže, dámy, nebuďte na sebe přísné, odpočívejte, když to potřebujete, a pamatujte, že perfekce není cíl - štěstí ano.
Vliv kojení a metabolismu
Říká se, že kojení samo o sobě působí zázračně při hubnutí po porodu. A vědecké studie to do určité míry potvrzují. Kojení může zvýšit vaší denní spotřebu kalorií o několik set, což může usnadnit shazování těch porodních kil. Nicméně, je důležité zdůraznit, že každý metabolismus je jedinečný a zatímco u jedné ženy může být kojení pravým tajným trikem, u jiné to nemusí mít zdaleka tak výrazný dopad. Když se ptám Karla, jestli by mi na metabolismus také pomohl občasný přísun semínek, jen se na mě podívá svým vyzývavým okem a pokračuje v mlsání - no, on určitě ví, co je pro něj dobré, ale u nás lidí je to složitější. Přijměte, že každý z nás je jiný a to, co funguje na jednoho, nemusí nutně platit i na druhého.
Role hormonů a genetiky
Hormony! Ach jo, ty jsou po porodu jak horská dráha, to vám povím. Hladina hormonů jako je estrogen a progesteron se mění a mají vliv na ukládání tuku i vaši náladu. A to ještě nemluvíme o genetice, která má svůj podíl na tom, jak rychle se váš tělesný tuk znovu rozloží. Někdy se zdá, že genetika je jako los s míchanými kartami - nikdy nevíte, co vám vyjde. Možná si vaše tělo libuje v rychlém hubnutí díky genetickému dědictví, zatímco vaše kamarádka se může potýkat s opačným jevem. Tak či onak, neztrácejte naději. I když Bruno a Karel nemají s genetikou a štíhlým pasem tolik starostí, my lidé musíme být trpěliví a udržet si pozitivní přístup.
Motivace a cíle jako motor změny
Nastavení realistických cílů a účinných způsobů motivace hrá v procesu získávání plochého bříška po porodu nemalou roli. Není nutné nastavovat si hned velké cíle; maličkosti jako "dnes pojdu na procházku" nebo "přidám do salátu pár víc listů špenátu" mohou mít dlouhodobě velký význam. Večer, když přijde čas krmení a Bruno s Karlem vyhlížejí svou večeři, moje malá rodinná brigáda vždycky připomíná, že radost v malých věcech je to nejsilnější posilující pouto. Rozdělení celkového cíle na menší kroky pomáhá udržet motivaci na vysoké úrovni a činí výsledný úspěch o to sladší.
Závěr: Cesta k vyšší spokojenosti s sebou
Cesta k plochému bříšku po porodu je různorodá a každá žena ji prožívá jinak. Důležité je uznat, že i malé změny mohou mít velký vliv a že spokojenost s vlastním já je často neocenitelnou odměnou. Pamatujte, že zdravý životní styl by neměl být jen dočasným úsilím, ale trvalou složkou vaší každodenní rutiny – a vždy se snažte najít radost v každém malém úspěchu. A když už nic jiného, tak si vzpomeňte na Karla a Bruna - ať už je vaše bříško jakékoliv, doma vás budou milovat stejně. Teď jděte a udělejte první krůček na této cestě k vyšší spokojenosti s sebou a k tomu zaslouženému plochému bříšku!