Co je to Pitta dosha? - Porozumění Ayurvedě a jejím principům

Alena Šulcová pro 23 2023 Zdraví a wellness
Co je to Pitta dosha? - Porozumění Ayurvedě a jejím principům

Úvod do světa ájurvédy a pitty

Když se řekne Pitta, možná si leckdo okamžitě vybaví květináč se záludnou cibulkovou rostlinou, která ve svém středu skrývá výbušnou sílu. Ale nebojte, nebude to o botanice, ale o něčem daleko osobnějším a hlubokém – o ájurvédě. To je tradiční indická medicína, o které se dozvíme ještě spoustu zajímavostí. A světe div se, Pitta v tomto kontextu není žádná planeta ani kosmická entita, ale jeden z tří hlavních energetických principů, které v nás hrají hru zvanou život. Jestli máte pocit, že to zní tajuplně, tak úplně správně, protože ájurvéda je o tajemstvích lidského těla i mysli. A jelikož mám ráda historky s otevřeným koncem, například tu o mé Lize, která se jednoho dne odhodlala na obrovskou expedici za hranice našeho dvora, se dneska dáme na pitvy pitty a zjistíme, co všechno o nás může prozradit.

Pitta – žár a strážce metabolismu

Takže, Pitta. Jestli bychom si mohli představit naši vnitřní chemii jako nekonečně složitou továrnu, Pitta by byla tam, kde všechno hoří a bublá. Řídí naše trávení, metabolismus a tělesné teplo. Když se řekne Pitta, vybavte si oheň a slunce. A teď si vezměte, že každé tělo má svou vlastní rovnováhu těchto principů, které ájurvédci nazývají doši. Představte si to jako tři kohouty, z kterých kape voda do vany. Acoudla, dušená mootna a všudypřítomný teplomyšlenkový kotel se hned začne plnit. Ale pozor! Pokud se jedna z doš začne překypovat, může z vaší vany udělat jacuzzi. A pokud přetéká právě Pitta, objevíte se ve víru neklidných myšlenek, zažívání, jako by vám v žaludku bydlel drak, a najednou zjistíte, že vás mrzí věci, které byste jindy ani neřešili.

Charakteristika pitta typu

Když jsem se zmínila, že Pitta ovlivňuje teplo, asi vás nepřekvapí, že lidé s převažující Pittou mají obvykle teplou kůži, ostrý zrak a jsou doslova naštěstí hořící. To se může projevovat jako silný metabolismus, ale také jako impulsivita nebo agresivita. Zkrátka, Pitta je jako skleníkový efekt v malém. A abych nezapomněla, tito lidé jsou jako chodící kalendáře, vždy přesní a organizovaní. Možná i proto, že čas je též něco, co v našem životě otevírá a uzavírá dveře, podobně jako to dělá Pitta v těle.

Stravování pro pittu

Jestliže vám doktorka řekne, že máte uklidnit svoji pittu, neznamená to, že máte hodit do lednice kbelík vody. Ájurvédská dieta je jak akční scénář pro vaši kuchyň. Pro nadměrnou Pittu doporučují tyto staroindické manuály chladivé potraviny, které toho vnitřního dráčka trochu ochladí. Tělo je pro nás jako vrcholová kancelář a my musíme být dobrými manažery. Upřednostňujte čerstvé ovoce, zeleninu a vyhýbejte se horkým, kořeněným pokrmům, které jsou pro pittu přímo jako zápalné šňůry k dynamitu. Jestliže milujete kari, připravte se na vypnutí plamene. A pamatujte, že i naše mysl potřebuje správnou „dle pit vyváženou“ stravu!

Pitta a emocionální rovnováha

Tak, a teď to nejdůležitější. Emoce. U Pitty to chce opravdu něžnou péči, protože jak je již zmíněno, Pitta je oheň a ten se s emocemi nekamarádí. Lidé s vysokou Pittou mohou být skvělí vůdci a motivátoři, ale mohou se také nečekaně rozlítit jako sopka. Je to jako s lidmi, kteří si myslí, že je dobrý nápad pronásledovat moji Lizu – stačí krok přes hranici a ona jim ukáže, kdo tady dělá pořádek. Musíme se naučit držet uzdu svým emocím, a to se dělá nejlíp pravidelnou meditací, dostatkem odpočinku a účastí na různých uklidňujících aktivitách jako je jóga nebo čtení knih – ano, knihy jsou pro emoce jako opěrný bod, jakási záchranná síť.

Pitta v denním cyklu a ročních obdobích

Pokud se domníváte, že Pitta hraje roli jen ve vašem těle, mám pro vás novinku. Denní cykly a roční období jsou jako taneční parket, kde Pitta vytváří své nejžhavější figury. Nachází se na vrcholu své síly v době, kdy slunce pálí nejvíc – tedy v poledne a v létě. A to nemluvím o bouřkách v tomto období, které jsou jakoby pittovským signálem, že si to zrovna s námi nechce rozdat. Proto bychom si měli dávat zvláštní pozor na naši dietu a aktivitu, když je slunce nejvýše, a během parných letních dní. Co na to říkáte? Naučme se tančit s Pittou, aniž bychom si spálili boty – nebo co je horší, naše nervy.

Tipy pro udržení pitty v rovnováze

Tak co? Jste připraveni stát se mistrem v umění krotit pittu? Let's Rock 'n' Roll! Začneme tím, že se budeme vyhýbat přílišnému slunečnímu záření a pokud je to možné, budeme nosit světlé oblečení, aby se naše vnitřní teplota nepřehřívala. Dále pijte hodně vody a bylinných čajů, které vám pomohou udržet vaše okruhy v chladu. Po stránce potravin to bude o matení draka, čili o neutrálne ochutnávané jídle s minimem pálivých koření a full listem svěžích salátů. A když už to přeženete a pittová láva vám začne stoupat k hlavě, dejte si chladivý obklad nebo se snažte dělat dechová cvičení. Obecně se vyhněte konfliktním situacím a najděte si koníčka, který vás naopak uklidňuje. A když budete cítit, že jste na pokraji show, prostě si dejte chvíli pauzu, protože ne vždy je dobré být v centru dění. No a já? Já si jdu uvařit něco pořádně chladivého, třeba dýňovou polévku, přičemž Lizu budu muset přesvědčit, že polévka není pro ni. Držte si klobouky, nechť vás pittová vlna nenese do nesnází!

Podobný příspěvek, který se vám může líbit