Pozitivní účinky lávových kamenů na tělo a mysl

Klára Dvořáková led 13 2024 Wellness a zdraví
Pozitivní účinky lávových kamenů na tělo a mysl

Úvod do světa lávových kamenů

Možná to zní jako scéna z dobrodružného filmu – ležíte na masážním stole, zavřete oči a na vaše záda položí horké, hladké kameny. Nejste ale v pevnosti zapomenuté civilizace, ale pravděpodobně v pohodlí spa centra nebo dokonce doma. Lávové kameny, ty černé nebo šedé suvenýry z dovolené na sopečných ostrovech, nejsou jen hezkým dekorativním prvkem, ale skrývají v sobě terapeutickou sílu.

Tradiční použití v různých kulturách už dlouhá staletí vědělo, co moderní wellness centra objevila nedávno – že když se tyto kameny zahřejí, dokážou pomoci ulevit od bolesti, zklidnit mysl a mnoho dalšího. Jestli vám to zatím přijde trochu jako věštění z křišťálové koule, nebojte, rozluštit tajemství lávových kamenů není věda, tak pojďme na to!

Co jsou lávové kameny a jak vznikají

Víte, že tyhle kameny mají naprosto unikátní původ? Jde o kusy sopečné horniny, které se formují při rychlém ochlazení lávy po sopečné erupci. Kvůli jejich vzniku jsou velmi porézní a mají schopnost dlouho udržet teplo, což je klíčové pro jejich terapeutické použití. A to 'lavové' v jejich jméně není jen pro zvukový efekt, opravdu pocházejí přímo z nitra země!

Historie terapie horkými kameny

Terapie horkými kameny má kořeny už v antické Číně a u původních amerických kmenů, kde byly kameny používány pro léčení a relaxaci. Tyto kultury dokázaly kameny nejen zahřát v ohni či horkých pramenech, ale naučily se je umisťovat na specifická místa na těle k maximalizaci jejich účinku. Taková starodávná moudrost!

Rodinná historka z dovolené na Islandu

Jestli se secvičit naši babička ve svých balneologických časech, měla by co vyprávět! Před lety jsme s rodinou jeli na Island, kde kromě krásné přírody obdivujeme i horké prameny. Tam jsem měla poprvé možnost vidět, jak místní používají lávové kameny. Seděli jsme v přírodním bazénu a okolo plavaly hladké černé kameny – babička neodolala a položila si jeden na rameno. Tvrdila, že to bylo nejlepší uvolnění svalů, jaké kdy zažila, a já jí věřím!

Různé typy lávových kamenů a jejich vlastnosti

Ne všechny lávové kameny jsou stejné. Najdeme mezi nimi bazaltové, andezitové nebo ryolitové, každý má trochu jiné složení a vlastnosti. Pro terapeutické účely se nejčastěji používají bazaltové kameny, jsou totiž nejlépe schopné udržet teplo. A kdo by nechtěl kámen, který může být jako vaše osobní malá kamna?

Terapeutické použití lávových kamenů

Masáže horkými kameny jsou jen začátek. Při masáži kameny předávají teplo hluboko do svalů, což pomáhá uvolnit napětí a zvýšit prokrvení. Lávové kameny můžou být také použity v reflexní terapii nebo jako součást meditačních praxí – někteří tvrdí, že kamenné kruhy pomáhají k lepšímu spojení s energií země. Záhadné, že?

Použití v domácích podmínkách

Domácí spa zážitek s lávovými kameny? Proč ne! Se správnou technikou a základní opatrností můžete vytvořit svůj vlastní relaxační rituál. Nezapomeňte ale, že kameny musí být správně zahřáté – nikoli vařené v hrnci jako večeře, ale v teplé vodě nebo na speciální elektrické podložce.

Vliv na fyzické zdraví

Lávové kameny mohou mít pozitivní vliv na vaše zdraví. Zmiňovali jsme už uvolnění svalů, ale co opravdu stojí za zmínku, jsou zkušenosti lidí, kteří pociťují úlevu od artritických bolestí, zlepšení krevního oběhu nebo dokonce zmírnění symptomů fibromyalgie. To vše díky tomu, že kamenná terapie pomáhá tělu se zahřát a poskytuje jemnou podporu obnovy.

Psychické a emoční výhody

Geniální věc na lávových kamenech je, že nejdou jen do hloubky těla, ale i do psychiky. Mnoho lidí hlásí, že po masáži horkými kameny se cítí mentálně odpočatější a klidnější. Možná to má něco společného s tou starodávnou energií – nebo je to jen ten pocit, že něco tak jednoduchého jako kámen může přinést tolik blahobytu.

Kulturní a duchovní význam lávových kamenů

A nezůstáváme jen u fyzična a psychiky. Lávové kameny mají i svůj kulturní a duchovní rozměr. Různé kultury je od dávných dob používají v ceremoniích pro své udržující a léčivé schopnosti. V některých tradicích jsou považovány za posvátné a spojité s prapůvodními silami Země. Ať už věříte na duchovní složky nebo ne, není možné ignorovat hluboké historické vazby, které tito skromní kamenci mají s lidskou kulturou.

Závěr: Jak lávové kameny berou naše smysly

A na konci našeho cestování světem lávových kamenů si uvědomíme, že někdy je opravdu v těch nejjednodušších věcech schována největší síla. Lávové kameny nás berou na úroveň smyslů – tepla, hmoty a spojení s přírodou. S trochou tepelné pomoci těmto kamínkům se můžeme ponořit do stavu relaxace a harmonie, který je tak težko najít v náš často hektický svět. Tak co, schováte si jeden z těchto sopečných pokladů doma?

Podobný příspěvek, který se vám může líbit