Jak těhotenská masáž může zmírnit otoky

Alena Šulcová pro 10 2023 Zdraví a wellness
Jak těhotenská masáž může zmírnit otoky

Proč se objevují otoky během těhotenství?

Otoky během těhotenství jsou normálním jevem a většina těhotných žen je zažívá, stejně tak jako já před pár lety, když jsem čekala svoji dcerku. Tělo v těhotenství retentuje více vody, což je nezbytné k udržení dostatečného množství krevní plazmy potřebné pro výživu dítěte. S tím, jak se děloha zvětšuje, začíná tlačit na přilehlé orgány a tlumí průtok krve z nohou zpět k srdci, což může způsobit otok dolních končetin. Jakmile je tedy řeč o otocích, je to v těhotenství prostě běžná věc.

Jak může pomoci těhotenská masáž?

Na otoky během těhotenství existuje celá řada řešení - správná strava, pitný režim, odpovídající fyzická aktivita, ale také těhotenská masáž. Když jsem byla těhotná, objevila jsem úžasný svět předporodních masáží a od té doby jsem se stal jejich velkou zastánkyní. Těhotenská masáž je speciální typ masáže, který je navržen tak, aby pomohl ulevit od některých nepříjemností těhotenství, jako jsou bolesti zad, křeče v nohách, ale také otoky.

Působení těhotenské masáže na otoky

Těhotenská masáž může napomáhat k odstranění otoků díky stimulaci oběhu a lymfatického systému. Masáže vylepšují cirkulaci krve a tím i průtok kyslíku a živin do buněk. Lymfatický systém pak pomáhá odbourávat toxiny z těla. Bez dostatečné podpory může být lymfatický systém značně zatížen, což může vyústit v zadržování tekutin a následný vznik otoků.

Základní techniky těhotenské masáže

Ruční lymfodrenáž je základní technikou používanou při těhotenských masážích k zvládání otoků. Tato technika se skládá z jemného, rytmického tlaku, který odráží kontrakci a relaxaci lymfatických cév a pomáhá uvolnit tekutinu z intersticiálního prostoru zpět do lymfatického systému.

Výhody a bezpečnost těhotenské masáže

Těhotenská masáž má mnoho výhod - nejenže ulevuje od bolestí a otoků, ale také zvyšuje pružnost pokožky a zlepšuje náladu. Pokud máte obavy z bezpečnosti těhotenské masáže, můžu vás uklidnit. Sama jsem absolvovála těhotenské masáže ještě než jsem věděla, že čekám dítě. Masáže byly velmi uvolňující a pomohly mi zvládnout stres a únavu spojenou s těhotenstvím.

Co si pamatovat před těhotenskou masáží

Před rezervací těhotenské masáže je důležité vzít několik věcí v úvahu. Zaprvé, je důležité, aby masérka měla zkušenosti s těhotenskými masážemi. Je také důležité sdělit jí jakýkoli zdravotní problém, který by mohl ovlivnit vaši schopnost podstoupit masáž. A nakonec, vždy je dobré se poradit s lékařem nebo porodníkem.

Rady pro domácí masáže proti otokům

Sama jsem byla zvědavá, jaké techniky můžu použít doma, protože přece jen ne vždy se mi chtělo chodit na masáže. A tak mi moje masérka ukázala několik základních technik, které může provádět i můj partner. Bylo to skvělé, protože jsem se cítila lépe jak fyzicky, tak i emocionálně. Takové masáže také prohloubily naši vzájemnou vazbu. Rozhodně tedy doporučuji zkoušet i domácí masáže - samozřejmě s vysoce kvalitními oleji a respektem k vlastnímu tělu a jeho potřebám v tomto náročném období.

Podobný příspěvek, který se vám může líbit